מספר הזוגות שמחליטים לסיים את הקשר הממוסד ביניהם ולהתגרש נמצא בעלייה מתמדת. ומכיוון שמדובר בתופעה כה שכיחה על כל אחד מאתנו שמעוניין ליזום מהלך שכזה להיות מודע למושגים השונים ולהיוועץ בעורך דין טרם ביצוע ההחלטה, קל וחומר לאחריה. להלן סקירה מקוצרת שתעשה לכם קצת סדר בכל הקשור למקרי גירושין בישראל ובכלל.

ערכאות משפטיות

ל- 2 ערכאות יש את הזכות לדון ולפסוק בענייני גירושין בישראל – בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. בפועל התיק נידון בערכאה הראשונה אליה פנה אחד מבני הזוג כך שנוצר מצב שקרוי "מירוץ סמכויות", מצב שמתאר את ה- "זריזות" היחסית של אחד מהצדדים המתגרשים לפנות לערכאה שמתאימה לו ביותר. ואכן, בעוד בית המשפט לענייני משפחה פוסק ע"פ החוק בלבד, הרי שבית הדין הרבני מוסיף גם את הלכות היהדות (למשל, ענייני כתובה) ועל כן ישנה חשיבות למקום הדיון בתיק הגירושין.

מזונות והסדרי ראייה

מזונות הינם ה- "מילה" הכי טעונה במקרי גירושין בישראל והיא נחלקת ל-2. מזונות אישה הם הסכומים המועברים לאישה עד לתום הליך הגירושין ומזונות ילדים מועברים לאישה לניהול הכלכלי של הבית והילדים עד לאחר תום שירותם הצבאי. מזונות אישה אינם תמיד מחויבי המציאות. הם ניתנים כאשר האישה אינה יכולה לעמוד על רגליה מבחינה כלכלית עד לתחילת תוקפם של הגירושים. מזונות ילדים משקפים את אחריות האב לכלכל את ילדיו ועל כן הם מוגדרים בגדר חובה. הסדרי ראייה קשורים אמנם אף הם לילדים אך לא למזונות. הם משקפים את לוחות הזמנים במהלך השבוע, החודשים והשנה (למשל, חגים) בהם הילדים ישהו בביתו של ההורה שאינו המשמורן. לעיתים רבות משכי השהייה משפיעים על גובה המזונות, שכן ככל שההורה שאינו המשמורן נמצא יותר זמן עם ילדיו, הרי שהוצאה הכלכלית לשם כך עולה ויש צורך להתחשב בכך בגובהם של המזונות.

חלוקת רכוש

עם פירוק הקשר יש לחלק את הנכסים הללו בין שני בני הזוג באופן כמה שיותר שוויוני. אם הזוג נישא לפני שנת 1974, הרי שעל כל הרכוש שלהם להתחלק שווה בשווה ע"פ עקרון איזון המשאבים. זוגות שנישאו לאחר תאריך זה, מתחלקים באופן שווה (על פי חוק יחסי הממון) בכל הנכסים המשותפים שלהם שהושגו לאחר תאריך הנישואים בלבד.

כמובן שישנם יוצאים מן הכלל רבים לכל שהוזכר לעיל, ועל כן חשוב ביותר לעבור הליך של גירושין בישראל בליווי עורך דין מיומן ובעל ניסיון בדיני המשפחה. ההשלכות הכלכליות הינן מרחיקות לכת ועל כן אין להתפשר ולבחור עבורכם רק את הטוב ביותר.

דילוג לתוכן